Alates 2022 aasta teisest poolest on pakendiettevõtetel võimalus deklareerida eraldi mono- ja komposiitmaterjalist pakendeid, kuid alates 2023.aastas on esitamine kohustuslik!
See muudatus on tingitud 2021. aastal jõustunud seadusemuudatusest, mis kohustab Eestis tegutsevaid taaskasutusorganisatsioone täiustama aruandlust vastavalt sellele, kas pakendid on materjalina ringlusessevõetavad või mitte. Täpsemat aruande vormi sai taaskasutusorganisatsioonidele esitada alates 2022 aasta 1.juunist. Alates 2023.aastas on see juba kohustuslik.
Seoses sellega peavad pakendiettevõtted oma arvestuse üle vaatama, kuna edaspidi tuleb hakata pakendiaruandes plast- ja paberpakendite puhul eristama üheliigilisest materjalidest pakendeid ehk mono pakendeid ja komposiitpakendeid.
Mille poolest erinevad üksteisest mono- ja komposiitpakend?
Monopakend koosneb ühest ja samast materjaliliigist ehk on üheliigiline pakendimaterjal.
Komposiitpakendid koosnevad minimaalselt kahest eri materjalikihist, mida ei saa teineteisest eraldada. Komposiitpakendi puhul on ringlussevõtt oluliselt keerulisem kui mittekomposiitsete materjalide puhul – kui monomaterjale on enamasti võimalik uuesti sama materjalina ringlusse võtta, siis komposiitpakendite puhul mitte.
PS! Kui pakend koosneb mitmest erinevast materjali liigist, aga neid on tarbijal käsitsi võimalik üksteisest lihtsasti eraldada, siis see ei ole komposiitpakend.
Näiteks erinevad kileaknaga pappkastid; papist kraega piimatoodete pakendid, millel on alumiiniumist kaaned; pappkastid, millele on kleebitud silt või kasutatakse sulgemiseks teipi. Tootel olev kleebitav etikett ei muuda pakendit komposiitpakendiks.
Kuidas see mõjutab ettevõtteid finantsiliselt?
Esialgu puudutab muudatus vaid pakendite aruandlust, kuid tulevikus tähendab see, et pakendite kokku kogumise ja ringlusesse suunamise eest hakkavad tootjad tasuma vastavalt pakendi keskkonnasõbralikkusele. Selle taga on lihtne loogika – mida loodussõbralikum pakend, seda soodsamad tasud.
Hetkel deklareerides on mono- ja komposiitpakendite hinnad võrdsed, kuid Taaskasutusorganisatsioonid kalkuleerivad hetkel välja vastavalt pakendite keskkonnasõbralikusele eri hinnatasemeid, mille tulemusel tuleb edaspidi monopakendi deklareerimisel vähem teenustasu maksta. Selle suunise on paika pannud Eestis jõustatud seaduse, mille kohaselt peavad tootjavastutuse teenustasud edaspidi põhinema muuhulgas ka pakendijäätmete ringlussevõetavusele. Selleks on plaan üle minna ökomodulatsioonile – pakendimaterjalide hinnastamisele sõltuvalt nende taaskasutuse ja ringlusessevõtu väljunditest. Ökomodulatsiooni rakendamise eesmärk on muuta pakendid keskkonnasõbralikumaks.
Küsimuste korral võtke meiega julgelt ühendust info@1aruandlus.ee või 53436944.
Artikli on avaldanud ka RMP.ee – loeatav siit.